Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

História

História

Oblasť historického Zvolenského lesa, ktorej súčasťou je i dnešná obec Hronsek, bola sporadicky osídlená už od praveku. V archeologických nálezoch z nedaľekých Rybárov (dnes súčasť mesta Sliač) je doložené slovanské osídlenie už  zo 6. storočia. Je preto možné, že prvými obyvateľmi tejto oblasti boli Slovania.


Dejiny vlastnej lokality Hronsek sa začínajú koncom 13. storočia. Táto oblasť bola kráľovským majetkom a kráľ Belo IV. ju daroval istému zvolenského županovi Radunovi Oszlárovi za zásluhy v boji proti Tatárom. Táto donačná listina je prvým písomným dokumentom, ktorý sa vzťahuje na túto oblasť. Na tomto území neskôr Radun založil dnešnú Radvaň, jeho syn Volkan Vlkanovú a syn Myko Mičinú. Platnosť tejto donácie v roku 1293 potvrdil aj panovník Ondrej III. (1290-1301).


Začiatky dejín Hronseku nevieme doložiť z dokumentov. Ako inundačné územie sa osídľovalo neskôr. V tejto súvislosti prichádzajú do úvahy potomkovia Raduna v druhej generácii. Usadil sa tu pravdepodobne až Radunov vnuk Gala. Od jeho mena je odvodený aj starý názov obce - Galawica. Je možné, že z mena Gala sa vyvinulo rodové meno Géczy. Túto hypotézu potvrdzuje skutočnosť, že Geczyovci pochádzali z tejto lokality a písali šlachtický prídomok "de Garamszek" (z Hronseku).
   

Prvá písomná verzia názvu obce je doložená len z mladších dokumentov. Najstaršia správa spomína Hronsek až v roku 1500 pod názvom Zyklafalu, neskôr Czwiklafalva (z nem. Zwickel = klin, a  maď. falva = dedina). Názov Garanszeg sa objavil už v 16. storočí a vo voľnom preklade z maďarčiny, to znamená Hronklin. Postupne sa potom obec volala Hronec (1806), Hronsek - Skalka (1920), Garansek (1927) a napokon od roku 1946 Hronsek.   

                                                
Hronsek leží na ľavom brehu Hrona vo Zvolenskej kotline medzi Banskou Bystricou a Zvolenom v nadmorskej výške 310 m. Chotár má rozlohu 730 ha. Poloha a okolie priam predurčujú návštevu turistov. Pamiatky lákajú návštevníkov nielen z blízkeho okolia, ale aj z celého sveta.


V erbe obce je zobrazená plť s dvomi veslami. Dokumentuje, že v minulosti sa obyvatelia obce venovali pltníctvu. V súčastnosti v Hronseku žije 646 obyvateľov. Obec je elektrifikovaná od roku 1944, od roku 1976 je v obci vodovod a od roku 1996 je celá obec splynofikovaná. V rokoch 1979-1992 bol Hronsek pričlenený k Banskej Bystrici a bol jej časťou. Od 1.1.1993 sa Hronsek stal samostatnou obcou.


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

Barborská cesta

http://www.barborskacesta.com/

webygroup

Úvodná stránka